Americká stíhačka F-22
Shutterstock.com
Neexistující letadla
Trump „básnil“ o nových stíhačkách. Pentagon raději mlčí, experti jsou zmateni
Projev Donalda Trumpa o amerických stíhačkách v Kataru připomínal svou zmateností přednášku z Cimrmanovy hry Švestka o neduzích stáří. Prezident hovořil o neexistujících projektech amerického letectva. I proto faktickou stránku jeho projevu Pentagon raději nekomentoval. Nezávislí odborníci vyjadřují o prezidentově kompetenci v oblasti modernizace vojenských letadel velké pochybnosti.
redaktor
Donald Trump se během nedávné cesty po zemích ležících v Perském zálivu nechal unést a začal hovořit o neexistujících letadlech. Odborníky zaskočila zejména zmínka o letounu F-55.
„U F-35 provádíme modernizaci, jednoduchou modernizaci. Ale také děláme F-55, budu mu říkat F-55. A to bude podstatná modernizace. Ale bude také se dvěma motory,“ oznámil v Kataru šéf Bílého domu.
O jakém letadle měl americký prezident hovořit, zjišťoval web specializovaný na vojenskou techniku a armádu DefenceNews. Otázky ohledně podrobností k tomuto letounu ale zůstaly americkým ministerstvem obrany nezodpovězeny.
Pro další členy kulatého stolu v Dauhá šlo o velmi nepříjemnou situaci. Podle Trumpa má být F-55 dvoumotorovou verzí stíhačky páté generace F-35, které si objednala také česká vláda.
K Trumpovým tvrzením se nevyjádřil ani výrobce supersoniků F-35, společnost Lockheed Martin. Pouze vydala prohlášení, které oceňuje Trumpův zájem a podporu letounů F-35 a také F-22, které se ale již od roku 2011 nevyrábějí.
„Budeme i nadále úzce spolupracovat s americkou administrativou na realizaci vize vzdušné dominance,“ napsal diplomaticky výrobce letadel a raket.
Ministr letectva za administrativy bývalého prezidenta Joea Bidena Frank Kendall zdůraznil, že není vůbec jasné, co myslel Trump zmínkami o letounu F-55, případně o stíhačce F-22 Super.
„Zdá se, že prezident Trump nahlas spekuloval o budoucích letadlech, která, pokud vím, neexistují,“ řekl Kendall.
Letecký expert Richard Aboulafia Trumpova slova úplně zpochybnil. Stíhačka F-55 vůbec neexistuje. „Kromě modelů Revell z doby před několika desetiletími? Ne,“ odpověděl na dotaz, zda si vzpomene na něco, co by mělo ve skutečnosti něco společného s tímto vymyšleným letounem.
Námořnictvo Spojených států nicméně pracuje na vývoji stíhačky šesté generace, která se však pracovně označuje F/A-XX.
Firma Lockheed Martin už slíbila, že bude výrazně modernizovat víceúčelovou stíhačku F-35 o prvky a technologie, které se mají používat v další generaci stíhačů.
Nově mají být schopny stroje F-35 nést i modernější druhy zbraní. Společnost Pratt & Whitney také pracuje na modernizaci stávajících motorů pro F-35, jež mají zajistit letadlům silnější výkon.
Trump rovněž hovořil o možnosti, že jednomotorové stíhačky F-35 mají být předělány na dvoumotorové stroje. Analytik Richard Aboulafia ale tvrdí, že to je v praxi nemožné. Musel by se začít vyvíjet zcela nový letoun.