Narcisté bývají sebevědomí, perfektně upravení a neodolají pohledu do zrcadla
Foto: Shutterstock.com
Psychologie
Kombinace narcismu, psychopatie a machiavelismu činí člověka neodolatelným, zjistila studie
Jsou sebevědomí, okouzlující a často i krásní. A tím také nebezpeční. Studie ukazuje, že lidé s takzvanými temnými rysy osobnosti – narcismem, psychopatií a machiavelismem – vzbuzují větší důvěru než ostatní. Důvod? Jejich tváře.
redaktor
Naše intuice by nám měla napovědět, komu věřit – ale co když nás zrazuje samotný vzhled? Nový výzkum publikovaný v časopise Personality and Individual Differences odhaluje, že lidé s vysokým skóre tzv. temné triády osobnostních rysů působí na ostatní důvěryhodněji než průměr, a to už při letmém pohledu do tváře.
Za touto paradoxní důvěrou stojí jednoduchý psychologický efekt: čím přitažlivější se nám někdo zdá, tím důvěryhodněji na nás působí. Tento fenomén se nazývá halo efekt – a lidé s rysy temné triády ho umějí mistrně využívat.
„Jsme geneticky nastaveni k tomu, abychom spojovali krásu s dobrem,“ vysvětlil psycholog Jason Walker z Adler University magazínu Newsweek. „Lidé s temnými rysy to často vědí – a hrají s tím.“
Psychopaté bývají sociálně obratní a okouzlující, narcisté sebevědomí a perfektně upravení, machiavelisté čtou okolí a přizpůsobují se. Výsledkem je, že – byť chladní nebo manipulativní – zanechávají velmi příznivý první dojem. A to stačí.
V sérii experimentů s téměř šesti stovkami účastníků byli lidé žádáni, aby hodnotili cizí obličeje. Opakovaně se ukázalo, že osoby s vyšším skóre temných rysů byly hodnoceny jako důvěryhodnější – jen na základě fotky. Tento dojem přetrvával i tehdy, když výzkumníci zohlednili další faktory jako dominance nebo extroverze.
Vedoucí studie, profesor Qi Wu z čínské Hunan Normal University, k tomu říká: „V krátkodobé spolupráci lidé s temnými rysy dokážou vzbudit větší důvěru – právě kvůli atraktivním rysům tváře.“
Zjištění mohou pomoci vysvětlit i jevy ze světa byznysu nebo politiky: proč lidé s manipulativními rysy často rychle stoupají po kariérním žebříčku. Ne proto, že by byli lepší nebo spravedlivější, ale proto, že umějí působit jako ideální kolegové a lídři.
Jejich cílem však není týmová hra, ale moc. „Ovládají umění performance. Vypadají jako vizionáři, ale ve skutečnosti si jen budují vliv,“ míní psycholog Walker.
Pod označením temná triáda psychologové rozumějí kombinaci tří specifických, společensky nežádoucích rysů osobnosti. Narcismus se projevuje přehnaným sebeobdivem, potřebou obdivu druhých a přesvědčením o vlastní výjimečnosti.
Psychopatie zahrnuje nízkou míru empatie, impulzivitu a sklon k bezohlednému chování. Machiavelismus znamená chladný kalkul, manipulativnost a snahu ovládat druhé skrze strategii a lež.