Výstavba v Thornley probíhá pomocí dvou zdicích robotů WLTR druhé generace
Wienerberger / GreenBuild (publikováno se svolením)
Budoucnost je tady
VIDEO: Český robot nahradí partu zedníků. Teď staví v Anglii celou ulici rodinných domů
Zedníci si možná dají kafe, ale stroj na stavbě rozhodně nezahálí. Robot z Česka teď v Británii jede jako dráha – bez nářků, přestávek a s milimetrovou přesností. Pokud vám zní slova „robot“ a „rodinný dům“ jako sci-fi, čtěte dál.
tmn
Stavebních dělníků a kvalifikovaných zedníků je v Evropě, včetně Česka, dlouhodobý nedostatek. Tradiční výstavba tak čelí prodlevám a rostoucím nákladům. Řešení může nabídnout automatizace – konkrétně česká robotická technologie, která si právě připisuje další významný milník.
V britském Thornley u Newcastlu probíhá výstavba sedmi rodinných domů, na které jsou nasazeni dva zdicí roboti WLTR vyvinutí firmou Wienerberger. Jde o první použití těchto strojů na rezidenční výstavbě takového rozsahu. Každé podlaží dokáže robot dokončit za dva dny. Stavba začala 25. dubna a dokončení je naplánováno na polovinu června 2025.
Roboti pracují podle digitálního plánu, který operátor schvaluje a spravuje prostřednictvím tabletu
Wienerberger / GreenBuild (publikováno se svolením)
„Nasazení robotů WLTR na tak rozsáhlém rezidenčním projektu je pro nás velkým krokem vpřed. Ve Velké Británii se tímto způsobem staví vůbec poprvé,“ říká Jaromír Sadloň, ředitel firmy GreenBuild, dceřiné společnosti Wienerbergeru. Podle něj roboti úspěšně nahrazují chybějící pracovní sílu a zvládají práci s různými typy zdicích materiálů.
Na stavbu bylo z České republiky dopraveno čtrnáct kamionů s cihlami Porotherm, vyrobenými v závodě Jezernice. Bloky byly upraveny pro přesné robotické ukládání. WLTR pracuje zcela autonomně na základě digitálního modelu schváleného operátorem pomocí tabletu. K upevnění cihel používá zdicí pěnu Porotherm Dryfix.
Samotný průběh výstavby je pečlivě zkoordinovaný. Roboti nejprve vyzdí přízemí dvou domů, poté se přesunou na další dvojici. Mezitím pracovníci instalují stropy na hotových základech. Tento cyklus se opakuje až do dokončení všech sedmi domů. Novinkou na stavbě je testování automatického skládání rohů, které využívá bloky šířky 24 cm.
Podle Petra Magdy, komerčního ředitele a jednatele společnosti Wienerberger, jde o výjimečný projekt nejen technologicky, ale i sociálně.
Zorganizovat dopravu čtrnácti kamionů se stavebním materiálem si vyžádalo pečlivou přípravu
Wienerberger / GreenBuild (publikováno se svolením)
„Česko by si mělo vzít příklad z toho, jak Británie přistupuje k řešení dostupného bydlení. Projekt, v rámci kterého vznikne celá ulice rodinných domů během pouhých dvou měsíců, je výbornou ukázkou toho, jak může být výstavba z cihel nejen rychlá a moderní,“ říká Magda.
Roboti WLTR byli poprvé nasazeni v zahraničí v roce 2024 na pilotním projektu v Rakousku. Stavba v Thornley tak potvrzuje, že české technologie dokážou obstát i v mezinárodní konkurenci – a zároveň reagovat na reálný problém stavebního sektoru: nedostatek lidí.
Celá ulice rodinných domů vznikne během pouhých dvou měsíců
Wienerberger / GreenBuild (publikováno se svolením)