Čínské město Wu-chan by nemuselo do historie vstoupit jen jako údajné ohnisko pandemie covidu-19, ale také jako místo vzniku obecné umělé inteligence
Tao Jiang / Shutterstock.com, koláž Hrot24
Umělá inteligence
A zase ten Wu-chan. Tamní AI může předběhnout tu americkou, sázet bude na komunistické hodnoty
Čínští vědci pracují na vývoji pokročilé umělé inteligence, která by byla nejen výkonná, ale zároveň naplněná hodnotami Komunistické strany Číny. Podle nové analýzy by to mohlo této zemi zajistit prvenství v závodě o takzvanou „obecnou umělou inteligenci“ (AGI), tedy lidsky inteligentní AI. Nejvážnějším soupeřem je USA.
redaktor
Vývoj revoluční umělé inteligence má středisko ve městě Wu-chan. To je sice mezinárodně proslulé jako možné ohnisko pandemie covidu-19, zároveň je ale také centrem rozsáhlého vědecko-technologického výzkumu.
Dvě přední čínské instituce zabývající se umělou inteligencí s centrálou v Pekingu zde otevřely své pobočky a za podpory státu spolupracují na alternativních přístupech k velkým jazykovým modelům (LLM), které dominují vývoji AI na Západě.
Pod zkratkou AGI se rozumí obecná umělá inteligence, tedy zatím hypotetický typ AI, který by měl schopnosti srovnatelné s lidským rozumem.
USA zaspaly v robotizaci. Humanoidy umí nejlépe komunistická Čína
Na rozdíl od dnešních úzce specializovaných systémů by AGI dokázala samostatně myslet, učit se, chápat kontext napříč různými oblastmi a řešit jakýkoli intelektuální úkol, který zvládne člověk.
Na čínské pokroky upozornili výzkumníci z Centra pro bezpečnost a rozvíjející se technologie (CSET) při Georgetownské univerzitě v USA. Amerika podle badatelů riskuje, že jí ujede vlak.
„Musíme jednat rychle a chytře. Nalévání miliard do datových center nestačí. Potřebujeme konkurenční přístupy,“ řekl hlavní autor studie William C. Hannas magazínu Newsweek. Hannas byl dříve analytikem CIA (Ústřední zpravodajské služby v USA) pro Čínu.
„Dvě výhody, které USA měly – čipy a algoritmy – jsou oslabovány vývojem v Číně. A co hůř, obě strany nehrají stejnou hru. Americké firmy se fixují na velké statistické modely, zatímco Čína sází na více cest k AGI,“ doplnil Hannas.
Konkurence mezi USA a Čínou na poli AI se podle výzkumníků vyostřuje. Zatímco Západ dosud držel výhodu díky modelům jako ChatGPT nebo Copilot, Čína v lednu překvapila světem uvedením vlastního generativního modelu DeepSeek.
Výzkumníci CSET ve zprávě upozorňují, že čínský přístup jde daleko za to, co vidíme na případu DeepSeeku. „Podle tohoto přístupu jsou do modelu během vývoje vloženy hodnoty, částečně za účelem prosazení a ochrany komunistických priorit. Tyto hodnoty motivují AI k průzkumu prostředí a zajišťují, že to, co se naučí a co produkuje, odpovídá potřebám Komunistické strany Číny,“ uvádí zpráva.
Klíčovou roli v tomto přístupu hraje integrace poznatků z neurověd. Podle autorů se Wu-chan má stát „odrazovým můstkem k zavedení tohoto přístupu v celé zemi“. To by Čínu mohlo vystřelit do role světového hegemona, pokud jde o AI, pokud se jí podaří dosáhnout zamýšlených cílů.
Zatímco většina debat o umělé inteligenci se na Západě soustředí na bezpečnost a rizika, Hannas s kolegy varují: „Měli bychom mít na paměti i reálnou možnost, že nás země, která se pohybuje rychleji a rozhodněji, v této oblasti předběhne.“
Podle zprávy CSET je snaha ve Wu-chanu vedena Institutem automatizace Čínské akademie věd (CASIA), wuchanskou pobočkou Pekingské univerzity (PKU-Wuhan) a technologickým gigantem Huawei.
Jejich cílem je nejen proměnit lokální průmysl pomocí AI, ale také nasadit „sociální simulátor“, který by rozšířil vliv AI do všech oblastí každodenního života.
Wu-chan disponuje rozsáhlou infrastrukturou: více než dvěma tisíci výzkumných a hi-tech firem, třemi národními rozvojovými zónami, čtyřmi technologickými parky a sítí výpočetních center.