„Vyčerpaný obchodník není efektivní obchodník,“ míní Sean Evers, expert z Pipedrive

„Vyčerpaný obchodník není efektivní obchodník,“ míní Sean Evers, expert z Pipedrive

Foto: Pipedrive (publikováno se svolením)

Work-life balance

Od stresu k produktivitě. Zavedení flexibilní práce se vyplatí i v dravém segmentu obchodu, říká expert

V prostředí vysoké inflace, ekonomické nejistoty a rostoucích nároků na výkon čelí obchodníci stále většímu tlaku. Když se k tomu přidá digitální dostupnost a rozmazané hranice mezi prací a soukromím, duševní pohoda často trpí. Přesto se podle experta Seana Everse rýsuje pozitivní posun. A to, když lidem umožníme pracovat flexibilně, podle jejich představ a tempa.

Vladimír Barák

„Svět obchodu byl dlouho známý tím, že kladl důraz na výkony a výsledky bez ohledu na osobní cenu. Ale dnes už víme, že vyčerpaný obchodník není efektivní obchodník,“ říká Sean Evers, viceprezident prodeje a partner společnosti Pipedrive.

Podle dat ze studie State of Sales od Pipedrive se zavedením flexibilní práce zlepšila duševní pohoda u 40 procent obchodníků, u 28 procent dokonce výrazně. Firmy i jednotlivci začínají více přemýšlet o strategiích, které spojují produktivitu s mentální rovnováhou.

Jedním z klíčových principů, které podle Everse pomáhají snižovat stres, je stanovení realistických a dosažitelných cílů: „Obchodníci potřebují vidět smysl a konkrétní postup. Malé, ale jasně definované milníky přinášejí okamžitou zpětnou vazbu a posilují motivaci.“

Evers také doporučuje každodenní drobné rituály, které pomáhají zvládat napětí. „Dechová cvičení nebo pětiminutová meditace vás nestojí téměř nic, ale pomáhají zlepšovat koncentraci i odolnost vůči stresu. V obchodě je tohle zásadní – rozhodujete se rychle, jednáte pod tlakem a potřebujete čistou hlavu.“

Moderní nástroje podle něj navíc hrají klíčovou roli v tom, jak efektivně se s tlakem obchodníci dokážou vypořádat. „Když správně nastavíte CRM systém nebo automatizujete administrativní úkoly, máte víc prostoru na to, co má skutečnou hodnotu – vztahy se zákazníky. Technologie by neměla zahlcovat, ale ulevovat,“ vysvětluje Evers.

Významnou roli v duševní pohodě hraje podle něj i kvalitní pracovní síť. „Možnost sdílet zkušenosti s kolegy nebo mentory dává pocit sounáležitosti. Je důležité vědět, že v tom nejste sami. Skvělým nástrojem jsou například firemní podpůrné skupiny nebo pravidelné neformální setkávání.“

A konečně, Evers zdůrazňuje i důležitost profesního rozvoje. „Když víte, že máte potřebné dovednosti i informace, jste si jistější při jednáních. A ta jistota přináší klid. Firmy by měly podporovat nejen odborné vzdělávání, ale i rozvoj měkkých dovedností.“