Větrné turbíny na moři (ilustrační foto)
Shutterstock.com
Energie z moře
Trumpova vláda jako korouhvička. Větrníky pro New York zakázala, po měsíci zase povolila
Ještě před několika týdny byl projekt výstavby obřího offshore větrného parku u New Yorku považován za mrtvý. Ministerstvo vnitra totiž projekt nechalo zastavit a nařídilo přezkum udělení povolení. Nyní otočilo a projektu dalo zelenou.
redaktor
Sedm let trvalo norské firmě Equinor, než získala veškerá povolení na offshore projekt Empire Wind, který má být prvním větrným parkem na moři, jenž bude obyvatele největšího města Spojených států zásobovat energií.
Minulý měsíc ale ministr vnitra Doug Burgum nařídil Úřadu pro správu oceánské energie (Bureau of Ocean Energy Management), aby zastavil výstavbu a přezkoumal povolení. O pár týdnů později však dochází k dalšímu obratu a Norové mohou pokračovat ve výstavbě projektu, který už je z jedné třetiny hotov.
Prezident Donald Trump je přitom zapřisáhlým odpůrcem větrné energie, před svým zvolením sliboval, že v době jeho funkce ve Spojených státech nevznikne žádná nová větrná elektrárna.
Burgum původně argumentoval tím, že musí přezkoumat povolení vydané ještě v době prezidenta Joea Bidena kvůli tomu, že bylo „uspěchané“. Norská energetická firma už za projekt utratila 2,5 miliardy dolarů, napsala agentura AP.
Prezident společnosti Equinor Anders Opedal už poděkoval Trumpovi za to, že zachránil 1500 pracovních míst ve stavebnictví. Vyjádřil podporu i demokratické guvernérce státu New York Kathy Hochulové, radnici města New York, členům Kongresu a odborovým svazům, které tlačily na dokončení projektu.
Zásluhu na jeho obnovení má také norská vláda, která firmu Equinor většinově vlastní. „Oceňujeme skutečnost, že výstavba projektu Empire Wind může pokračovat,“ uvedl Opedal.
Větrný park vzniká jižně od ostrova Long Island a už v příštím roce měl produkovat elektřinu až pro půl milionu domácností v New Yorku. Celkem má být postaveno 54 turbín, které jsou vysoké 275 metrů. Instalovaný výkon areálu má dosáhnout 810 megawattů.
Guvernérka Hochulová si obnovení výstavby pochvaluje s tím, že „ekonomická budoucnost New Yorku bude poháněna hojnou, čistou energií“ a povede k prosperitě celé metropolitní oblasti.
I když se podobné větrné parky staví na mořích už tři dekády, ve Spojených státech čelí nové projekty rostoucím nákladům na výstavbu a zdlouhavému povolovacímu řízení.
Trump předchozí stopku pro výstavbu dalších větrných zdrojů obhajuje tím, že turbíny škodí divoké zvěři včetně ptáků a velryb. Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) ale uvedl, že nejsou známy žádné souvislosti mezi úhynem velryb a větrnými elektrárnami na moři.
Obnovení projektu slaví celý sektor větrné energie. Projevilo se to také růstem akcií firem, které větrné parky staví. Equinor si připsal 1,9 procenta, dánská společnost Vestas 5,9 procenta, Ørsted dokonce 14 procent.